Święto nauk ścisłych w SP2

Słowa Rogera Bacona: „Kto lekceważy osiągnięcia matematyki, przynosi szkodę całej nauce, ponieważ ten, kto nie zna matematyki, nie może poznać innych  nauk ścisłych i nie może poznać świata!”, były motywem przewodnim tegorocznego Festiwalu Nauk Ścisłych, zorganizowanego 10 maja w Szkole Podstawowej nr 2 im. Jana Pawła II w Czersku.

Jak co roku uczestniczyły w nim gimnazjaliści z sąsiednich miejscowości: Rytla, Łęga, Szlachty, Osiecznej no i Czerska. Uroczystego otwarcia festiwalu dokonała Dyrektor Szkoły  – Ewa  Wrycza. Podczas festiwalu nastąpiła prezentacja wszystkich zgłoszonych szkół. Na hali sportowej można było podziwiać piękne roboty i zwierzęta wykonane z brył: wielościanów, graniastosłupów i ostrosłupów przygotowane przez uczniów. Tego dnia odbyło się wiele ciekawych konkursów, turniejów i pokazów matematyczno – fizycznych. Uczniowie klas II sprawdzili swoje umiejętności rywalizując w turnieju „Przy sporcie o matematyce i fizyce”. Podczas gdy część drużyny wykonywała zabawne konkurencje sportowe, pozostali zmagali się z łamigłówkami, krzyżówkami i rebusami matematyczno-fizycznymi. W tym roku poziom startujących grup był  bardzo wyrównany. Po wszystkich konkurencjach dwie drużyny z Rytla i Szlachty uzyskały po 430 punktów, natomiast drużyny z Łęga i Czerska po 415 punktów. Po raz pierwszy organizatorzy musieli zrobić dogrywkę, by wyłonić zwycięzcę. Po zaciętej walce, ostatecznie tegoroczny turniej wygrała drużyna z Gimnazjum w Rytlu, II miejsce wywalczyła drużyna z Gimnazjum w Szlachcie,  a III zajęła  drużyna Gimnazjum w Łęgu.

W tym samym czasie uczniowie klas III zmagali się z trudniejszymi zadaniami, walcząc o tytuł „Omnibus Matematyczno-Fizyczny”. W tej konkurencji najlepsze były uczennice ze Szkoły Podstawowej nr 2 w Czersku. Konkurs wygrała Marta Grzonka z klasy III b, II miejsce zdobyła Weronika Urbańska z klasy III f, a trzecie – Zuzanna Thiede z klasy III b. Wyróżniono również uczniów, którzy uzyskali najwyższy wynik wśród startujących ze swojej szkoły macierzystej. Wśród uczniów z Rytla najlepiej wypadła Antonina Kowalska, z Łęga – Paulina Mundra, natomiast ze Szlachty – Karolina Pstrąg.

Nie zabrakło też konkursów dla młodszych uczestników. Dla klas IV, V, VI i VII przygotowano konkurs rachunkowy. Zadaniem każdego ucznia było rozwiązanie jak największej ilości działań rachunkowych w czasie jednej godziny lekcyjnej. Tytuł „Mistrza Rachunków Klas IV” zdobył Dawid Kiedrowski, II miejsce wywalczył Hubert Nieżurawski, a III – Błażej Linda. W klasach V zwyciężyła Agata Dołęcka, tuż za nią znalazła się Marta Cisewska, III miejsce wywalczyła Paulina Cherek. W klasach VI najlepszym matematykiem okazał się Kamil Gołuński, II miejsce zdobyła Martyna Klaman a III Roksana Sobkowiak. Mistrzem Rachunków klas VII” okazał się Paweł Brzeziński, II miejsce uzyskała Iwona Tuszkowska, a III miejsce wywalczył Jakub Chabowski.

Czas matematycznego święta w szkole był także okazją do zaprezentowania niezwykle ciekawych i twórczych wytworów uczniowskich wykonanych w ramach projektów edukacyjnych wykonanych przez uczniów klas II. Pod koniec imprezy uczniowie samodzielnie przeprowadzili niecodzienne eksperymenty naukowe i wykonali ciekawe doświadczenia fizyczne. Prezentację zespołów zakończyła Pani Dyrektor Ewa Wrycza, wręczając puchary, nagrody i dyplomy najlepszym uczniom oraz nagradzając wszystkich uczestników turnieju. Po całym dniu zmagań przygotowano słodki poczęstunek. W tym miejscu gorąco dziękujemy piekarni „Magdalenka” i panu R. Sobierajowi za wieloletnie wspieranie naszego święta.

Festiwal Nauk Ścisłych od lat cieszy się dużym zainteresowaniem wśród uczniów i nauczycieli. Jest on dowodem na to, że można bawić się fizyką i matematyką, bowiem jak mówi Immanuel Kant: „W każdej wiedzy jest tyle prawdy, ile jest w niej matematyki”.
Zwycięzcom gratulujemy i zapraszamy do udziału za rok.

Materiał: SP 2 Czersk, www.halaczersk.cba.pl

skomentowało ten post