Spotkanie DKK Rytel – 06.06

06.06.2018 r. na spotkaniu Dyskusyjnego Klubu Książki w Rytlu rozmawialiśmy o książce „Księgi Jakubowe albo Wielka podróż przez siedem granic, pięć języków i trzy duże religie, nie licząc tych małych” Olgi Tokarczuk.

Akcja tej obszernej powieści dzieje się w połowie XVIII wieku głównie na Podolu, bohaterami zaś są m. in. takie postacie historyczne jak: poetka barokowa Elżbieta Drużbacka, kasztelanowa Katarzyna Kossakowska, Antoni „Moliwda” Kossakowski, ksiądz Benedykt Chmielowski, a przede wszystkim Jakub Lejbowicz Frank, samozwańczy prorok, który doprowadził do powstania heretyckiej sekty frankistów. Ta ponad 900-stronicowa książka zadziwia swoim rozmachem: bogatym tłem społeczno-obyczajowym, mnogością podjętych wątków i tematów, różnych przemyśleń i refleksji, bogatą galerią postaci. Niebanalna również jest szata graficzna książki: piękne ilustracje, odwrócona numeracja, powtarzanie słów, różne kroje czcionek – wszystko to sprawia, że książkę z przyjemnością bierze się do ręki.
Jednak ze względu na treść książki, podjęte w niej tematy nie jest to książka łatwa, wymaga od czytelnika ogromnego skupienia i uwagi.

Następne spotkanie DKK w Rytlu 18.07.2018 r., podyskutujemy o książce Wiesława Myśliwskiego „Ostatnie rozdanie”

Materiał: DKK Rytel

skomentowało ten post