„Active is attractive” dobiegł końca

„Active is attractive” już za nami. Młodzież z Czerska, Kekavas (Łotwa) i Nyiregyhazy (Węgry) zakończyła dzisiaj 6-dniową wymianę młodzieży. Czas pożegnań dla niektórych okazał się momentem wzruszenia. Inni wyjeżdżali z Grudziądza pełni optymizmu i nadziei na kolejne spotkanie w tym samym gronie.

W trakcie wymiany młodzi ludzie uczestniczyli w grach zapoznawczych oraz tych mających na celu zbudowanie zespołu. Odbyły się również liczne warsztaty na temat dyskryminacji, dzięki czemu młodzi ludzie mogli porównać sytuację w 3 krajach. Niewątpliwie jednym z sukcesów projektu była wizyta międzynarodowej grupy w Domu Pomocy Społecznej w Grudziądzu, podczas której uczestnicy mieli szansę na bezpośredni kontakt z osobami umysłowo chorymi. Młodzież stanęła na wysokości zadania i przygotowała dla mieszkańców wspaniałe przedstawienie. Pracownicy DPS przywitali nas bardzo serdecznie. Uczestnicy projektu na pewno na długo zapamiętają polską gościnność. Podczas wymiany odbyły się również wieczory międzykulturowe, podczas których młodzież przedstawiła swoją kulturę poprzez prezentacje, taniec oraz śpiew. Anastasija, przedstawicielka zespołu łotewskiego, zainicjowała przygotowanie wystawy „No hate” w oparciu o metodę Macramé. Uczestnikom bardzo spodobał się ten pomysł – szczególnie dlatego, że efektem ich pracy były bransoletki, które wzięli ze sobą do domu, aby przekazać je najbliższym. Miejmy nadzieję, że idea wystawy przetrwa długą podróż do domu.

Jednym z wydarzeń ostatniego dnia wymiany była sesja planowania przyszłych projektów. Pełna głowa pomysłów na kolejne wymiany młodzieży zaowocowała powstaniem międzynarodowego zespołu, który już niedługo ruszy do pracy nad przygotowaniem wniosku o dofinansowanie w ramach programu Erasmus+.

 

Kończąc ten artykuł pragnę zauważyć, że cała grupa węgierska a także większość grupy łotewskiej jeszcze nie wróciła do domu (w dalszym ciągu wiele godzin podróży przed nimi). My, Polacy, jednak mamy szczęście 😊

 

Zespół „I like Czersk”

Photos: Jeļizaveta Rebezova

Projekt 2018-2-PL01-KA105-051342 „Active is attractive” został sfinansowany przez Unię Europejską w ramach Programu „Erasmus+”

skomentowało ten post