Narodowe Święto Niepodległości w Czersku

Obchody Narodowego Święta Niepodległości w Czersku, rozpoczęły się w kościele parafialnym pw. św. Marii Magdaleny, uroczystą mszą świętą w intencji Ojczyzny przeplataną wraz z koncertem z okazji 1050 – rocznicy Chrztu Polski. Po nabożeństwie odbyła się dalsza część koncertu orkiestry kameralnej Capella Thoruniensis, a następnie wszyscy uczestnicy przeszli pod pomnik przy ul. Dworcowej i złożyli kwiaty. Okolicznościowe przemówienie wygłosiła Burmistrz Czerska Jolanta Fierek oraz Zastępca Burmistrza Mateusz Rydzkowski. Po oficjalnej części uroczystości, w Ośrodku Kultury w Czersku, odbyła się część artystyczna zaprezentowana przez dzieci z zajęć i warsztatów realizowanych w OK Czersk oraz Chór Lutnia.

Okolicznościowe przemówienie Burmistrz Czerska z okazji 98 rocznicy odzyskania przez Polskę niepodległości

Szanowni Kombatanci i ich Potomkowie,
Szanowni Mieszkańcy Gminy Czersk,
Szanowni Goście,
Szanowny Księże Proboszczu,

już kilkadziesiąt razy, w rocznicę odzyskania niepodległości, stawaliśmy w tym miejscu, by uczcić pamięć i oddać hołd tym, którzy oddali swoje życie i poświęcili swoje zdrowie, by Polska, po 123 latach nieistnienia, powróciła na mapę Europy. Wydawałoby się, że przy tej okazji po kilkadziesiąt też razy, słyszeliśmy wciąż te same, może nazbyt patetycznie brzmiące, słowa: Wolność, Niepodległość, Ojczyzna.

Czy jest sens wciąż czcić ten dzień, podczas gdy minęło aż tyle lat, a upływający czas istotnie oddalił nas od tych wydarzeń i zatarł tamten entuzjazm, tamto niewysłowione szczęście i radość naszych dziadów, a wolność i niepodległość stały się czymś oczywistym? Otóż jest sens! Tylko ci, którzy czerpią z historii, z jej dobrych i złych kart, ku nauce i ku przestrodze, mogą budować teraźniejszość i przyszłość.

Zarówno niepodległość jak i wolność nie zostały nam dane raz na zawsze. Trzeba o nie zabiegać i je pielęgnować każdego dnia. Bronić wolności „do” i wolności „od”. Wolności do własnych myśli, pracy, nauki… Wolności od uprzedzeń, przesądów, nienawiści…
Tak się składa, że w tym roku 98 rocznica odzyskania przez Polskę niepodległości zbiega się z 1050 rocznicą Chrztu Polski, ale i z 90 rocznicą nadania Czerskowi praw miejskich. Nigdy dość spotkań i okazji, by przypominać i zaświadczać, że tu, w Czersku, mamy swoją Małą Ojczyznę, dla której warto zgodnie pracować.

Na koniec przytoczę, nieco trawestując, słowa z książki ks. proboszcza Zbigniewa Straszewskiego „Odry. Dzieje parafii na tle regionu południowych Kaszub”: „(…) Historia napisana jest z myślą o mieszkańcach, ale przeznaczona dla tych wszystkich, którzy nie widzą sensu zajmowania się dziejami małych ojczyzn, nie będących nigdy areną wielkich wydarzeń”.

Więcej zdjęć: https://www.facebook.com/gmina.czersk/

 

Materiał www.czersk.pl

skomentowało ten post