„Journalism in me” – Młodzi Europejczycy poznawali w Czersku tajniki dziennikarstwa

W dniach 5-12 października odbyła się w Czersku wymiana młodzieży „Journalism in me” sfinansowana w ramach programu Erasmus+. Młodzież z Bułgarii, Rumunii, Łotwy, Węgier, Turcji oraz Polski zgłębiała tajniki pracy dziennikarza. Stowarzyszenie I like Czersk, jako główny organizator wymiany zapewniło 30-osobowej grupie szereg warsztatów merytorycznych, a także praktycznych.

 

Młodzież rozpoczęła wymianę grami integracyjnymi, a także ćwiczeniami, które pomogły przełamać pierwsze lody. Wyznaczone zostały zasady panujące podczas wymiany. Młodzież podzieliła się również swoimi obawami, oczekiwaniami oraz pomysłami, których realizacja przyczyniła się do ulepszenia projektu.

30 – osobowa grupa wzięła udział w licznych warsztatach dotyczących procesu tworzenia gazety, technik manipulacji w mediach, mediów społecznościowych, obsługi strony internetowej, historii dziennikarstwa itp. prowadzonych przez każdą z grup narodowych.

 

Następnie uczestnicy projektu wcielili się w rolę dziennikarzy zdobywając materiał na artykuły i fotorelacje, przeprowadzając wywiady oraz prowadząc transmisję na żywo podczas pięciu głównych wydarzeń: meczu II ligi piłki ręcznej, spotkania z Zastępcą Burmistrza – panem Grzegorzem Klauzą, wizyty w Warsztacie Terapii Zajęciowej w Czersku, wizycie w redakcji „Czasu Chojnic”, a także warsztatów w Szkole Podstawowej nr 1 w Czersku.

 

Projekt wpłynął pozytywnie zarówno na młodzież, która wzięła udział w wymianie młodzieży w Czersku, jak i lokalną społeczność. W trakcie tygodnia intensywnej pracy uczestnicy podnieśli swoje kompetencje oraz zawiązali przyjaźnie na całe życie. Uczniowie SP1 pytają o kolejne spotkania z obcokrajowcami, a młodzi Czerszczanie, którzy mieli okazję przyglądać się pracy uczestników projektu – o wyjazdy za granicę.

„To zdecydowanie jeden z najlepszych tygodni mojego życia. Jeżeli będę miała taką możliwość to z przyjemnością odwiedzę Czersk raz jeszcze.” – mówi Deyana (Bułgaria).

 

„Nie sposób napisać ilu rzeczy nauczyłam się na wymianie w Czersku. Oprócz informacji dotyczących dziennikarstwa zdobyłam tutaj wielu przyjaciół, z czego niezmiernie się cieszę” – komentuje Christiana z Rumunii.

 

Dzięki życzliwości lokalnych mieszkańców obcokrajowcy czuli się w Czersku jak w domu. Pozytywna atmosfera niewątpliwie wpłynęła na rezultaty nieformalnej edukacji uczestników.

W tym roku to już na tyle… A co w następnym? To się okaże! 😊

 

M.D.

 

Stowarzyszenie I like Czersk

Projekt 2017-2-PL01-KA105-039116 „Journalism in me” został sfinansowany przez Unię Europejską w ramach Programu „Erasmus+”

 

skomentowało ten post